Makalenin içeriği istanbul ayasofya hakkında açıklığa kavuşacak. TRT Belgesel makalesinde oneofakindbnb.com ile istanbul ayasofya’yi keşfedelim.

TRT Belgesel içindeki istanbul ayasofya ile ilgili içeriğin özeti

Aşağıdaki klibi hemen izleyin

Bu Oneofakindbnb web sitesi ile, kendiniz için daha değerli bir anlayışa sahip olmak için istanbul ayasofya dışında bilgi ekleyebilirsiniz. Oneofakindbnb sayfasında, sizin için her gün sürekli yeni ve doğru içeriği güncelliyoruz, Size en ayrıntılı değere katkıda bulunma arzusu ile, Kullanıcıların internetteki bilgileri olabildiğince çabuk güncelleyebilmelerine yardımcı olun.

istanbul ayasofya ile ilgili içerik

Ayasofya’nın 1500 yıllık sırlarını ve yapım hikayesini öğreniyoruz. Prof. Hikmet Kırık’ın eşsiz anlatımıyla ekrana gelen “Gizemli Tarih: Ayasofya” muhteşem mabedin sır perdesini aralıyor. Yüzyıllar boyunca Mimar Sinan’ın dokunuşuyla ayakta kalmayı başaran dünyanın en gizemli tapınağının bilinmeyenlerini birlikte keşfediyoruz. Uzun yıllar müze olarak kalan ve 24 Temmuz 2020’de ibadete açılan antik tapınağın hikayesi “Gizemli Tarih: Ayasofya” ile TRT Belgesel’de! 00:00 Dünyanın En Büyük Tapınağı 0:55 Gizemli Tarih Giriş 1:25 Ayasofya’nın Yeniden Doğuşu 3:13 Ayasofya’nın İlk Gizemi: Mimari Yapısı 25:40 Mimar Sinan ve Ayasofya 26:53 Ayasofya’nın İkinci Gizemi Ayasofya: Karanlık Koridorlar 37:48 Ayasofya’nın Üçüncü Gizemi: Viking Senaryo 42:00 Ayasofya’nın Dördüncü Gizemi: Yeraltı Koridorları 46:30 Ayasofya Camii 51:37 Gizemli Tarih Kredi #Ayasofya #GizemliTarih #Belge #TRTBelgesel You bizi diğer dijital platformlardan da takip edebilirsiniz. Kanalımıza abone olun: Belgeseller TRT İzle!: Instagram: TikTok: Facebook: Twitter: Web: YaaY: Telegram: BEEP: .

Bazı resimler istanbul ayasofya konusuyla ilgilidir

Gizemli Tarih: Ayasofya | TRT Belgesel
Gizemli Tarih: Ayasofya | TRT Belgesel

Okuduğunuz Gizemli Tarih: Ayasofya , Ardından One Of A Kind Bed & Breakfast her gün yayınlanan diğer konuları hemen aşağıda okuyabilirsiniz.

Yeni bilgi için burayı tıklayın

istanbul ayasofya ile ilgili birkaç öneri

#Gizemli #Tarih #Ayasofya #TRT #Belgesel.

Gizemli Tarih Ayasofya,Ayasofya,Ayasofya belgeseli,gizemli tarih,ayasofya’nın sıırları,ayasofya’nın tarihi,ayasofya’nın hikayesi,ayasofya’nın önemi,ayasofya camii,ayasofya müzesi,gizemli tarih belgeseli,ayasofya’nın mimari özellikleri,ayasofya tarihi,ayasofya hikayesi,ayasofya camii hikayesi,ayasofya’nın gizemi,ayasofya’nın gizemleri,Belgesel,belgesel trt,TRT Belgesel,trtbelgesel.

Gizemli Tarih: Ayasofya | TRT Belgesel.

istanbul ayasofya.

istanbul ayasofya bilgisiyle oneofakindbnb.com ‘ın sağladığı bilgiyle, sizin için yararlı olacağını umarak daha fazla bilgiye ve yeni bilgiye sahip olmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.. One Of A Kind Bed & Breakfast istanbul ayasofya hakkındaki içeriği okuduğunuz için içtenlikle teşekkür ederiz.

 1. Serdar Yıldırım diyor ki:

  ÇANAKKALE' DE MUSTAFA KEMAL

  25 Nisan 1915 tarihinde Arıburnu'na ( ANZAK KOYU ) Anzaklar çıkartma yapmıştı. Saat gece 24.00' te Kaymakam ( Yarbay ) Mustafa Kemal dinamit torbasını yanına aldı. Bu iş için, kimseye güvenememişti. Gece karanlığında sessizce siperlerin arasından süzüldü. Tepeyi aşıp sahile inmesi gerekti. Düşman çıkartma yaptığı sahilin etrafına pek çok nöbetçi koymuştu. Nöbetçilerin hal ve hareketlerini bir süre izlemeli ve her şeyden emin olduktan sonra, kampa nüfuz etmeliydi.

  Gün dönmüş ve yeni gün yol alıyordu. Saat sabaha karşı 03.00 olmuştu. Mustafa Kemal, Anzakların orta yerdeki büyük cephanelik çadırına yan taraftan girdi. Nöbetçiler, ön kapı tarafındaydı. Konuşmaları duyuluyordu. Mustafa Kemal fitili uzun olan dinamiti çakmak taşlarını birbirine sürterek çıkardığı kıvılcımla tutuşturdu. Diğer dinamitlerin fitilini ateşlemek zor olmadı. Dinamitleri cephanelik çadırının dört köşesine yerleştirdikten sonra girdiği yerden dışarı çıktı. Bir an önce buradan gidebildiği kadar uzağa gitmeliydi. Az sonra dinamitler kampı yok edecekti. Gök gürültüsünün milyon katı büyüklüğünde bir patlama Çanakkale Boğazı'nı sardı. Patlama güvenlik sınırları dışına çıkmasına ramak kalan Mustafa Kemal'i boş geçmedi. O'nu yere düşürdü. Mustafa Kemal çabucak toparlandı fakat elbiseleri toz içindeydi. Aylardır Çanakkale'deydi ve üstü başı toz topraksız günü olmamıştı.

  Özellikle Çanakkale Savaşlarında dört gün, beş gün uyumamak Mustafa Kemal için, sıradan bir olaydı. Şu gece dahil dört gecedir başını yastığa koymamıştı. Atına biner, o tepe senin, bu tepe benim koşturur dururdu. Gece yarısında yeni günün planını yapardı. Ben düşman komutanı olsam nereden çıkartma yapardım, diye düşünürdü. O bölgeleri muhakkak kontrol eder ve gerekli önlemi alırdı.

  Mustafa Kemal daha sonra karargaha döndü. Patlamanın gürültüsüne Türk askerleri ayaklanmış ve tepeden aşağı ışıldayan gözlerle bakıyordu. Bu patlama da neyin nesiydi? Kampı darmaduman etmişti. Korkudan Türkler geliyor deyip kendini gemilerden boğazın soğuk ve karanlık sularına atan Anzaklar vardı. Madem Türklerden bu kadar korkuyorsun, İngiliz'e kanıp neden dünyanın bir ucundaki Avustralya'dan kalkıp Çanakkale'ye gelir ve Mustafa Kemal'e çarparsın be Anzak?

  Türk subayları ve askerleri, Mustafa Kemal'i o halde görünce patlamanın sebebini anladı. Bu dünya tarihinin ve Çanakkale Savaşı'nın dönüm noktasıydı. Orada bulunanlar Mustafa Kemal'i tebrik ettiler. Böyle bir komutanları olduğu için, gurur duydular. Şimdi geleceğe daha bir umutla bakıyorlar ve Çanakkale'nin geçilemeyeceğine inanıyorlardı.

  SON

 2. Antalyalı1914 diyor ki:

  Ayasofya müzeye cevrildiğinde 20 yaşındaymışım o zamanlar namaza gitmistim ben bile göçüyorum bu dünyadan burası göçmüyor 1933'de evlendik zaman işte akıyor yüz yaşını geçtim bütün çocuklarım öldü sadece ben ve eşim hayattayız torunlarım bile 60 yaşında kahpe dünya 😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢😢

 3. bulut mtsk diyor ki:

  önemli = bugün yunanistanda yaşayan insanlar yunanlı değil. MÖ 300 iskender yunanlılar babasını(FİLİP) öldürdüğü için yunanlıları SURİYEYE sürdü. suriyelileri de YUNANİSTANA.. YANİ bugün suriyeden TÜRKİYEYE gelen insanların önemli kısmı YUNAN KÖKENLİ… BİR KISMIDA ARAPÇA KONUŞAN SURİYE SELÇUKLU DEVLETİNİN OĞUZ TÜRKMENLERİ ……

 4. Esra Arpağ diyor ki:

  Her şeyiyle harika bir belgeseldi. Gerek kurgusu gerekse seslendirmeleriyle keyifle izlediğim bir belgeseldi bu kalite ve içerik başka hiçbir yerde yoktur muhtemelen

 5. tay tay diyor ki:

  tamamen allah'ın hükmüyle, allah'ın kelamıyla, allah'ın rahmetiylen birlikte donat donat donat; etrafa, sağdan sola, üstten alta, önden arkaya doğru donat ve bin dört yüzüylen birlikte, hümana ve hümanaylan birlikte sağdan sola donat ve seyir halini gerçekleştir. kulyas'a karşı, zuzula'ya karşı, demon'a karşı, afarit'e karşı etraflarında olanlara, göğsü sıkışanlara, içinde seyir halini hissedenlere ve yaşayanlara ve yaşatanlara doğru, görevli olanlara doğru ayna görevi ol ve kendilerine doğru gönder ve göster.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir