Karadeniz Bölgesi’nin en bilinen ve sık ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Zonguldak’ın mutlaka denenmesi gereken yöresel mutfaklarından Yöresel Zonguldak Yemekleri yazımda bahsettim.

Karadeniz kıyısındaki şehirlerimizden biri olan Zonguldak, limanı ile Türkiye ile Karadeniz ülkeleri arasındaki deniz ticaretinde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye’nin en zengin taşkömürü madenleri de Zonguldak sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Uğmaç Çorbası

Kökeni Zonguldak mutfağına dayanan bu çorba, servis edildiği çeşitli yerlerde ugmaç ve ovmaç isimleriyle anılmaktadır. Buğday, süt, su gibi temel bileşenlerden yapılan ve nane ile süslenen bu çorbanın Zonguldak sofralarının vazgeçilmezi olduğunu söyleyebilirim.

Pum Pum Çorbası

Bartn’ın yöresel yemekler listesinde yer alan pum pum çorbası, hem lezzeti hem de ismiyle şaşırtmaya devam ediyor. Zonguldak’ta inanılmaz sevilen bu çorba, Batı Karadeniz’de hemen hemen her evde yapılır. Mısır unu ile yapılan ve içinde pastırma veya kıyma bulunan bu çorbayı mutlaka denemelisiniz. Mısır unu, Karadeniz mutfağının önemli bir bileşenidir.

Höttürme

Zonguldak’ın meşhur mantısı höttürme normal mantıdan farklı olarak içinde kıyma bulundurmuyor. Hamur suyun içine küçük küçük parçalar halinde pişiyor ve ardından kevgirle tabağa alınıyor. Üzerine kızdırılan tereyağı ve ince kıyılmış fındıkla servis edilen bu lezzet için Zonguldak sofralarının aranan lezzeti diyebilirim.

Pırasalı Mancar

Pırasa, barbunya ve bulgur gibi doyurucu ve besleyici malzemelerin birlikteliğinden oluşan pırasalı mancar yemeği için zonguldak mutfaklarında tencere kapakları sıklıkla aralanır. Siz seyahat severler de henüz Zonguldak mutfağının yöresel lezzetleriyle tanışmadıysanız pırasalı mancar bunun için iyi bir seçenek olabilir.

Kabuklu Fasulye

Yazın özenle kurutulan ve kış için saklanan fasulyelerden hazırlanan oldukça lezzetli bir Zonguldak yemeğidir kabuklu fasulye. Bu yemekte fasulyelerin yanında mısır da yerini alıyor. Yöresel sofralarda sıkça yer bulan bu lezzeti sizde mutlaka tecrübe etmelisiniz.

Zılbıt

Batı Karadeniz bölgesinde, özellikle Sinop ve Zonguldak’ta yaygın olarak bulunan bir bitki olan Zlbt, adı yöreden yöreye değişse de bu bölgelerde oldukça fazla tüketilmektedir. Sayısız faydası bulunan bu bitkiden yapılan yemek de bir o kadar sağlıklıdır. Çekici görünmese de yumurta ve soğan karışımı ile yapıldığında hem lezzetli hem de sağlıklı oluyor.

Beddam Mancar Yemeği

Tüm Batı Karadeniz Bölgesi’nde olduğu gibi Zonguldak’ta da faydalı otlar yetiştirilmektedir. Levye, pazı, ısırgan otu, ebegümeci, kırmızı pancar, ıspanak, pırasa gibi birçok faydalı sebzenin kavrulmasıyla yapılan bu yemek, zeytinyağı, salça ve bulgur ile birleşince servise hazırdır. Bu bitkilerden onlarcasının bir araya getirilmesiyle yapılan bu yemek tam bir sağlık deposudur.

Tirit

Eskiden sofralarda sıkça tüketilen Tirit, Zonguldak mutfağında da kendini gösterir. Bu yemek çok gerçek bir akşam yemeği sunar ve birçok Karadeniz yöresinde pişirilir. Şimdiye kadarki en iyi et ve ekmek eşleşmelerinden biri olabilir. Mutlaka denenmeli, anlatamam.

Kabaklı Börek

Tüm hamur işlerini unutturacak balkabağı turtası, mutfağın hemen hemen her yerinde karşımıza çıkan en lezzetli balkabağı çeşitlerinden biridir. Hamur ince kıyılmış ceviz, balkabağı ve şekerden yapılan iç harcı ile birleştirilir. Karışım daha sonra bir kütüğe yuvarlanır. En son şerbetle renklenen bu tatlıyı bitirmek için pudra şekeri kullanılır. Zonguldak’ın en bilinen lezzetlerinden birine sahip olan bu böreği paletiniz tatmaya devam edecek.

Tenekede Tavuk

Zonguldak mutfağının en bilinen ve ayırt edici lezzeti Teneke Tavuk’u beğeninize sunuyoruz. Tenekede pişirilmiş tavuğu daha önce hiç bütün halde yemediğinizi garanti edebiliriz. Festivalleri düzenlenen bu lezzetimizi, yakın gelecekte bu itibarı kazandığı için deneyin.

Ereğli Pidesi

Zonguldak yemeklerinin en bilinen ve kendine özgü lezzeti burada gösterilir; bir teneke tavuktur. Bütünüyle bir teneke içinde kavrularak yapılan bu tavuk, daha önce hiç yemediğinize eminiz. Kutlamaların planlandığı bu lezzetimizi, yıldız ününü hak ettiği için mutlaka denemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir