Mavi ve yeşilin birleştiği, gezginlerin ruhunu beslediği Ünye’de gezilecek yerler yazımda bu Karadeniz bölgesinde turistlerin mutlaka görmesi gereken yerleri anlattım.

Karadeniz’de göreceğiniz en güzel beldelerden biri bence Ordu’nun Samsun’la sınır kasabası olan Ünye. Ünye bazen Karadeniz incisi olarak anılır. İlçenin kıyı şeridinin el değmemiş bir doğal yapıya sahip olduğu göz önüne alındığında, finansmanın büyük bölümünün buraya sağlanması gerektiğine inanıyorum.

1-Asarkaya Kent Ormanı

Ünye, tahmin edebileceğiniz gibi, yeşil ve mavinin özel uyumuyla ortaya çıkan birbirinden güzel manzaralar ve bu manzaraları seyredebileceğiniz mekanlarla dolu. Yani bu görevi en iyi nerede yapabilirim derseniz, öncelikle Asarkaya Kent Ormanı’nı öneririm.

Ünye’nin en büyük cazibesi, fotoğrafçıların kepenklerine basacağı, selfie tutkunlarının telefonlarını ön kameradan çıkaramayacakları Asarkaya Kent Ormanı. Ayrıca bu konum, doğayla baş başa kalmak istediğiniz dönemler ve verdiği görsel şölen için mükemmel.

Asarkaya Kent Ormanı’na Nasıl Ulaşabilirim?

Fatsa istikametinde 4 kilometre gittikten sonra trafiği şehir ormanına yönlendiren sağdaki tabelaları takip etmeniz yeterli. Belirli bir konuma yalnızca toplu taşıma ile erişilebilir. Sonuç olarak, taksi veya özel araç kullanmak gerekir.

2-Ünye Kalesi

Listedeki bir sonraki yer, şehir sınırlarının biraz dışında. Amasya Kral Kaya Mezarları’nın küçültülmüş hali olarak tanımlayabileceğim Ünye Kalesi’nin listemize alınması tarihi öneminden çok daha fazlasıdır.

Ünye şehir manzarasını yukarıdan görebileceğiniz en çarpıcı yerlerden biri de bir uçurumun üzerine inşa edilmiş olan kale.

Ünye Kalesi’ne nasıl erişebilirim?

Kale, Ünye-Niksar güzergahı üzerinde, şehir merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kişisel otomobil ile oraya ulaşmak kolaydır. Şehir merkezinden kalkan minibüsler de bir diğer seçenek.

3-Çamlık

Ünye kıyı şeridindeki en eşsiz yerlerden biri amlk. Ünye’de yapılacaklar listesinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Karadeniz kıyısında çam ağaçları arasında huzur içinde dolaşabileceğiniz bu lokasyon.

Yürüyüşünüzü tamamladığınızda deniz fenerinin altında bulunan kafeye uğramanızda ve su kenarında bir şeyler içmenizde fayda var.

4-Çakırtepe

Ünye’de güzelliğin içine çekilecek en güzel yerlerden biri de akrtepe. Şehirdeki hakim konumu nedeniyle tepe, popüler bir gezgin destinasyonudur. Tepe, manzarasıyla ünlü olmasının yanı sıra restoranlarıyla da ünlüdür. Karadeniz’in meşhur pidesinin Ünye versiyonuyla kendinizi şımartırken en güzel manzara burada görülebilir.

5-Ünye Japon Anıtı

Çok sayıda Türk ve Japon yetkilinin katılımıyla Japonya’da batan Erturul Fırkateyni’nde şehit olan 540 Türk denizci ve aralarında Ünye halkının anısına inşa edilen Ünye Japon Anıtı, 2014 yılında adandı. Ünye Japon Anıtı’nın inşa edildiği Kurtuluş Savaşı sırasında Ünye’nin deniz savunması sırasında topların konumu anıta farklı bir anlam kazandırıyor.

Ünye Japon Anıtı’nın bulunduğu alanda Türkiye-Japonya ilişkisini öne çıkaran sayısız sözün yanı sıra Japon kültürünü betimleyen ilginç heykeller de bulunuyor.

Sonuç olarak Ünye’de yapılacaklar listenize eklemeniz gereken bir destinasyon burası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir