İnsanlar binlerce yıl önce çay içmeye başlamış olsalar da, son yıllarda içecek sektörüne artan ilginin bir sonucu olarak dünyanın dört bir yanından en iyi çaylar, gelenekler ve ritüeller toplanmaya, harmanlanmaya ve günlük hayatımıza dahil edilmeye başlandı. . Sonuç olarak, çekici bir çay görüntüsü oluşturuldu. Çay dünyasında küçük bir tura çıkalım. En popüler çay çeşitlerine ve en yeni trendlere daha yakından bakacağız.

Çayın insanlar için sağlığa faydaları iyi bilinmektedir ve bu, tarihsel olarak çay tüketiminin ana itici güçlerinden biri olmuştur. Bununla birlikte, modern çay araştırmalarının bulgularına dayanarak, çayın sağlığa faydalarının olduğu ortaya çıkıyor ilk çay araştırmacılarının bile tahmin edemeyecekleri yüksekliklere ulaştı. Küresel talebi karşılamak için yeşil çay, Hindistan ve Sri Lanka gibi geleneksel olmayan ülkelerde bile yetiştiriliyor çünkü böyle bir sağlık sembolü haline geldi.

— Bir bardak matcha

Matcha olarak bilinen Japon yeşil çayı, sağlık bilincine sahip kişiler tarafından oldukça sevilmektedir. Bu toz halindeki yeşil çaydır; Sabahları vücuda kafein ve antioksidan takviyesi vermek için kremsi bir latte yapmak, meyvelerle harmanlamak, soğutucularda saklanan hazır içeceklere eklemek veya makaron ve kurabiye gibi hamur işlerine pişirmek için kullanılabilir.

— Çay karışımları

Barmenler, kokteyl bileşenlerine çay eklemenin onlara zengin ve enerji verici bir tat vereceğini fark etti. “Çay” ve “martini” kelimelerini birleştiren “teatini” terimi, çayın martini yapımında kullanılması sonucu keşfedilmiştir. O zamandan beri, insanların evde kolayca yaratabilecekleri ve en gösterişli barlarda tadını çıkarabilecekleri bir tarife dönüştü.

— Tatlı çaylar

Çay karıştırıcıları, tatlı menülerinden esinlenerek meyve, baharat ve çikolata gibi unsurları kullanarak “tatlı çay” yaptılar, tıpkı barmenlerin kokteyllerinde çay kullanmayı denemeleri gibi.

— SOĞUK ÇAY

Demlenmiş çayı meyvelerle birleştiren asitsiz ve kafein oranı düşük soğuk çaylar özellikle sıcak yaz aylarında oldukça popülerdir. Demlenen çay soğutulabildiğinden, çay yaprakları soğuk suda demlenerek soğuk çay yapılabilir. Limon, şeftali ve mango aromalı çaylar marketlerde ve kafelerde en yaygın olanlarıdır. Yeşil çay ekstresi ve siyah çay ekstresi ile dilediğiniz meyveyi kullanarak evde soğuk çay hazırlayabilirsiniz. Yeşil çay, işleme boyunca daha az işleme tabi tutulduğu için siyah çaydan daha sağlıklıdır ve daha güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Bir fincan siyah çay ayrıca 40 miligram kafein içerir.

— Kombu çayı

Mantarların fermente edilmesiyle oluşturulan ve bitkisel ilaçlarda kullanım için değerli olan probiyotik açısından zengin bir içecek olan kefir gibi, kombucha da probiyotik açısından zengin bir çay türüdür. İçecek kombucha her yerde mevcuttur. Hem şişede, hem farklı bileşenlerle tatlandırılmış, hem de mağaza ve barlarda kokteyllerde kullanılmak üzere sunuluyor… Halihazırda marketlerden satın alınsa da evde yapmak oldukça keyifli ve basit. MÖ 206’dan MS 25’e kadar Çin’i kontrol eden Han Hanedanlığı, kombucha’nın ilk ortaya çıktığı yerdir. Rusya ve Moğolistan üzerinden 1910’da Doğu Avrupa’ya geçti ve burada hızla popüler oldu, özellikle Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında Almanya’da. Ancak, İkinci Dünya Savaşı sırasında kaynak yetersizliği nedeniyle kullanımı düştü.

Çay, tatlandırılmış siyah veya yeşil çayın, yassı ve ince olan “Kombucha mantarı” olarak bilinen bir maya ve bakteri kültürü ile fermente edilmesiyle üretilir. Yaşadığı yerde bir kombucha ve şeker beslenme solüsyonunda sürekli çoğalır, sonunda çayın tüm yüzeyini kaplar ve koyulaştırır. Aslında mantar olmamasına rağmen, gelişen renk ve şekil nedeniyle fermantasyondan sonra çaya “mantar” adı verilir.

Tatlı-ekşi bir tada sahip olan kombucha’da yüzde 0,5’ten az etil alkol bulunur. Birden fazla tür ve bakteriden yapılan çay, içerdiği organik asitler, aktif enzimler, amino asitler ve bu mikropların oluşturduğu polifenoller içerdiğinden bağırsak sağlığı için faydalıdır. Uzmanlar her gün iki veya üç bardak yemeyi tavsiye ediyor.

— İNCİ ÇAYI

Canlı ve lezzetli olan inci çayı, 1980 yılında Tayvan’da ilk ortaya çıkışından bu yana küresel bir fenomen haline geldi. İnci çayı yudumlamak keyifli bir deneyimdir çünkü büyük içme kamışları, bardağın dibindeki baloncuklar ağızda lezzetle patlayan sakız benzeri tapyoka granülleriyle doludur.

Taro İnci Çayı Hazırlanışı

Lifli taro bitkisinin sıvı temeli, bu iyi bilinen köpüklü içeceğe güzel mor rengini ve milkshake benzeri kıvamını verir. Tapyoka incileri bu basit tarifi daha keyifli hale getiriyor. Bu tapyoka nişastasından türetilen yumuşak, çiğnenebilir, hafif tatlı parçacıklar bardağın dibine çöker ve yalnızca kalın bir pipetle içilebilir.

Malzemeler:

150 gr sedefli tapyoka

225 gr şeker, öğütülmüş

Gülgas kökü, 200 gr (soyulmuş ve doğranmış)

pekmez veya şeker

Alet: Elle tutulan mikser.

– Bir tencerede iki litre suyu kaynatın. Ardından tapyoka incilerini ekleyin. Bir veya iki dakika ya da taneler yukarı çıkıp yumuşayana kadar pişirin. Daha sonra altını kısın, altını kapatın ve 5 dakika pişmeye bırakın.

Tapyoka incileri bir kaşıkla tencereden alınmalı ve soğuk su dolu bir kaba konulmalıdır. İnci tanelerinin yapışmasını önlemek için soğuk suya batırılmalıdır. Daha sonra 240 ml suyu iki kaşık şekerle karıştırarak kaynatın. Kaynadıktan sonra şekeri soğumaya bırakın. İnci tanelerini soğuduktan sonra şekerli su karışımına atın, ardından tanelerin suyu emmesini izleyin.

Gülgas kökü 480 ml suda 20 dakika kaynatılmalıdır. 20 dakika sonra ocaktan alıp suyunu süzün. Su veya süt ekledikten sonra gulagas kökünü karıştırın. Tatlandırmak için şeker ve bal ekleyin. Tütsü tanelerinin dörtte biri ile içeceği dökün, bardaklara dökün ve işiniz bitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir