Galdirik Kavurması

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte pazar tezgahlarında yerini alan, Karadeniz sofralarında yaygın olarak kullanılan bir ot galdirik. Farklı yörelerde farklı isimlerle anılsa da yetiştiği ve asıl meşhur olduğu ilimiz Ordu. Sadece gövde kısmı yenen bu sebze yemeğinin Ordu yöresel yemekleriyle özdeşleşmiş otantik bir yanı da bulunuyor.

Karalahana Çorbası

Hemen hemen her mutfakta hazırlanan karalahana çorbası, Karadeniz sofralarının vazgeçilmezi sayılabilir. Geleneksel Ordu yemekleri arasında da kendine yer edinmiş bu lezzet için mutfakta düzenli olarak tencere kapakları açılmaktadır. Aynı zamanda bir vitamin deposu olan bu çorba için karalahananın gelmesi en güzel yer.

Dible

Şehir merkezindeki apartmanlardan sisli yayla evlerine kadar her Karadeniz evinin mutfağında hazırlanan ve oradan Anadolu’nun birçok bölgesine gönderilen nefis bir akşam yemeğinin tam zamanı. Dible, genellikle Karadeniz sofralarında bulunan ve Ordu’ya gelenlerin mutlaka denemesi gereken lezzetli bir yerli sebze yemeğidir. Aynı zamanda birçok pişirme yöntemine sahiptir. Fasulye ile yapılan fasulye sosunu en popüler tüketme şekli kuru veya taze sebze yemeğidir.

Hoşkıran Kavurması

Ordu’ya gelen tüm gezginlerin yöresel bir aroması olan ve ıspanağa çok benzeyen bu sebzeli kavurmayı tatmaları gerekiyor.

Sakarca Kayganası

Ordu yöresel mutfağı denilince akla ilk gelen sebze yemeklerinden biri tabii ki garip Kaygana. Sakarca, Ordu yöresinde yetişen, üzerinde küçük fındık soğanları ve yeşil iğneye benzer yaprakları olan yabani bir bitkidir. İlkbahar ve sonbaharda bahçelerde ve tarlalarda kendi kendine yetişir.

Mısır unu, yağ ve yumurta ile yapılan Sakarca Kayganası, özgün tadı nedeniyle gezginlerin gözdesi.

Taze Bezelye Kayganası

Ordu sofralarının vazgeçilmezi olan Sakarca kayga gibi, şehrin en bilinen yemeklerinden biri olan taze bezelye kaygana, mısır unu, yumurta ve yağın pişmiş bezelye ile karıştırılmasıyla yapılır. Yöresel yemekler sunan Ordu restoranlarında hemen hemen her zaman bulunur.

Melocan Kavurması

Melocan bitkisinin kanı temizleme yeteneği en önemli özelliğidir. Sadece Ordu’da servis edilen ve “diken ucu” kızartması olarak da bilinen dikenli meloca bitkisinin sonunda filizlerin toplanmasıyla yapılan yemeklerin mönüsünün önemli lezzetlerinden biridir.

Tirmit Kavurması

Tirmit, öncelikle fındık ağaçlarının altında yetişen ve Türkiye’nin fındık ambarı diyebileceğimiz Karadeniz’de sıkça rastlanan geniş kulplu bir mantar türüdür. Tirmit kavurmak için toplanan mantarlara taze biber, domates, kümes hayvanları gibi malzemeler eklenebilir. Bu tuhaf Ordu yemeği, özellikle yeni tatlar arayan turistler için bulunmaz bir fırsat sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir