Makale en son 10 Nisan 2022’de güncellendi.

İstanbul’da hemen hemen her köşe başında lokanta var. Peki, her alanda en lezzetli yemekleri sunan en iyi lokantaları nasıl bulabilirsiniz? Basitçe söylemek gerekirse, 2020 için İstanbul’un en iyi restoranlarının bu listesine göz atın.

İstanbul’da hemen hemen her köşe başında restoranlar var. Peki, her bölgenin en lezzetli mutfağını sunan en iyi restoranlarını nasıl keşfedebilirsiniz? Basit: 2020 için İstanbul’un en iyi restoranlarının bu sıralamasına bakın.

1. Endam Leb-i Derya

Onu İstanbul’un en iyi restoranlarından biri yapan eşsiz konumunu simgeleyen Leb-i Derya adı, Farsça’da “deniz kenarında” olarak çevriliyor. İstanbul, efsanevi manzaraları ve büyüleyici geçmişiyle denizin sevgiyle okşandığı bir şehir. Boğaz’ın büyüleyici manzarasına sahip, İstanbul’un en iyi çatı restoranlarından biri olan Leb-i Derya. Eski İstanbul’un merkezinde bulunan bu şık restoran, birden fazla temalı kata sahiptir. Caddenin karşısındaki orijinalden daha iyi bir menüye sahiptir. İster küçük bir arkadaş toplantısı veya büyük bir kutlama düzenliyor olun, enfes yemeklerin ve içeceklerin tadını çıkarmak için ideal bir yerdir.

Fiyat

Leb-i Derya’nın yemekleri civardaki diğer barların yemekleri ile aynı seviyede. Türkiye’nin milli içeceği rakı içmeyi planlıyorsanız ve çok sayıda kişi mevcutsa, cheeseboard satın almak kişi başı maliyeti düşürür. Genellikle başlangıç fiyatı 5 ile 10 Euro arasındadır. Büyük bir yemeğe (et veya balık) sahip olmayı düşünüyorsanız, oldukça doyurucu ve lezzetli oldukları için nazikçe başlayın. Izgara keçi peyniri, vişne dolması kuru patlıcan ve zahter turşusunda yufka sarılı balık gibi ev spesiyalleri şiddetle tavsiye edilir.
Bir ana yemek 10 ila 15 avro arasında değişiyor. Şarap veya rakı seçimine göre içki fiyatları değişiklik göstermektedir. Bir yudum roze veya beyaz şarap, 200 dolarlık bir şişe köpüklü şarap

2. Mikla

Fantastik bir mutfak yolculuğu olarak Mikla’nın Türk ve İskandinav mutfağının füzyon yemeklerini sıcak bir şekilde karşılıyoruz. Güzel mutfağı ve muhteşem manzarasıyla Mikla’nın “Yeni Anadolu Mutfağı”, Türk restoranlarında yemek yeme deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Nefes kesen İstanbul manzarası için Marmara Pera’nın muhteşem çatı barında Mikla’yı seçin. Sevdiklerinizle geçireceğiniz harika günler için vazgeçilmezdir. Her gün güncellenen kaliteli yemek menüsü sayesinde en iyi şeflerin yardımıyla Anadolu mutfağının sayısız lezzetlerini tadabilirsiniz.

Fiyat

Alakart üç çeşit yemek yaklaşık 60 Euro’dur. İki kişilik bir peynir ve bal yemeği yaklaşık 20 €. Yaklaşık 80 Euro’ya akşam yemeğiyle iyi giden 6 kadeh şarap içebilirsiniz. Yaklaşık 100 € karşılığında, masadaki her kişiye yedi çeşit tadım menüsü verildi. Artık Mikla’da yapılan şarapların yanı sıra dünyanın dört bir yanından şarapları tadabileceksiniz.

3. Kız Kulesi

Güncelleme: Kız Kulesi’ndeki restoran geçici olarak kapalı.

İstanbul’un göbeğinde oturan bu kule gizemli, yalnız ve romantiktir. 2.500 yıllık Kız Kulesi’nde kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her öğün servis ediliyor. Kız Kulesi’ne tekne gezintisi yapmak, hafızanızda uzun süre kalacak bir yemek deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır. Hem Salacak hem de Kabataş’ta tekne iskelesi var. Kulenin içine girdiğinizde sizi yeni bir ortam karşılayacaktır. Kahvaltıda enfes lezzetlerin tadına varabilir ya da Kız Kulesi’nin muhteşem manzarası eşliğinde kaliteli yemekler ve şarap eşliğinde romantik bir akşam geçirebilirsiniz.

Fiyat

Müzeye giriş hafta içi 70 TL, hafta sonu 95 TL. Salata seçeneği olmadığı için dolma köfteye 30 TL, makarnaya 30-40 TL, tatlıya 25-45 TL harcıyorsunuz. Akşam yemeği menüsü 225 veya 275 TL’dir. Dahil olmadığı için içecekler için ekstra ödeme yapmanız gerekecektir. Müzeye giriş için yetişkinlerin 30 TL ödemesi gerekirken, öğrencilerin sadece 15 TL ödemesi gerekiyor.

4. 360 İstanbul

İstanbul manzarası denilince akla ilk gelen sitelerden biri de çok sayıda ödüllü 360istanbul’dur. 360 İstanbul, hem modern Türk mutfağını hem de dünyanın dört bir yanından lezzetler sunan bir restorandır. 19. yüzyıla kadar uzanan tarihi Mısır Dairesi’nin en üst katında yer almaktadır. Öğle ve akşam yemeklerinde açık olan 360, farklı mutfaklarla harmanlanmış yaratıcı Türk mezeleri konusunda uzmanlaşmıştır ve onlarla birlikte gitmek için kendine özgü bir şarap listesine sahiptir. Canlı müzik, şovlar ve yetenekli DJ setleri ile geceleri ve hafta sonları 360club’a dönüşüyor. Kendine özgü dokusu, birinci sınıf hizmeti, enfes yemekleri, panoramik manzarası ve eğlencesi ile asla unutulmayacak deneyimler yaşatıyor.

Fiyat

Mevcut “Efsaneler 360” ana yemek menüsünün maliyeti 20 ile 60 Euro arasında değişiyor. Izgara et ve deniz ürünleri yemekleri için bütçe 40-60 avro. Tatlılar yaklaşık 30 avroya, sıcak mezeler 15 ila 25 avroya ve soğuk mezeler 10 ila 20 avroya mal oluyor. Masadaki herkes onlardan “paylaşacakları mezeler” alır. Bir kadeh şarap yılda yaklaşık 12 €, alkolsüz içecekler yaklaşık 6 € ve özel içecekler yaklaşık 15 € tutarındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir