Türkiye’nin doğusunda kendine özgü özellikleri ile öne çıkan illerden biri de Elazığ’dır. Elazığ, zengin mutfak geleneği, tarihi önemi ve doğal güzellikleri nedeniyle her geçen gün daha fazla yerli ve yabancı ziyaretçi çekmektedir. Mutfak kültürünün oldukça sofistike olduğu Elazığ’da düzenli yemeklerin yanı sıra kusluk ve yasilik isimli akşam yemekleri de bulunuyor.

Elazığ'ın neyi meşhurdur? Elazığ'ın meşhur şeyleri
Elazığ’ın neyi meşhur

Elazığ fiziki konumundan dolayı Doğu Anadolu’nun en gelişmiş illerinden biridir. Çok sayıda iş kolunun geliştiği Elazığ, uygun topografyaya sahip olduğu için hem yer üstü hem de yer altı kaynakları bakımından zengindir. Elazığ sınırını aşan Keban Barajı, bölge için önemli bir enerji kaynağıdır. Elazığ’ın en bilinen yemekleri ve içecekleri şunlardır:

Elazığ Neyle Tanındı?

Elazığ Nasıl Bir Yer? Elazığ Hakkında Bilgi Kısaca

Raporlara göre Elazığ ili birçok eski uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bazı Elazığ yemeklerinde tarih öncesi Türk boylarından gelen tarifler bulunur. Yerli lezzetleri tüketen insanlar, onlara yüksek puanlar veriyor ve bugün onları yaşatmak istiyor. Elazığ’a özgü meşhur yemeklerden biri de harput köftesidir. Elazığ’ın en ilgi çekici yerleri Hazar Gölü ve Harput Antik Kenti’dir.

Elazığ’daki En İyi Restoranlar ve Mekanlar

Elazığ'daki en iyi mekan ️ ️ ️ ️ ️: Garnish Brasserie, Elazığ, Türkiye - Tripadvisor

Elazığ fiziki konumundan dolayı Doğu Anadolu’nun en gelişmiş illerinden biridir. Çok sayıda iş kolunun geliştiği Elazığ, uygun topografyaya sahip olduğu için hem yer üstü hem de yer altı kaynakları bakımından zengindir. Elazığ sınırını aşan Keban Barajı, bölge için önemli bir enerji kaynağıdır. Elazığ’ın en meşhur yiyecek ve içecekleri:

 • Palu tava
 • Orcik
 • Harput çorbası
 • Gömbe ya da kömbe
 • Sırın
 • Harput köftesi
 • Küncülü köfte
 • Patile
 • İşgene
 • Lobik çorbası
 • Çedene kahvesi
 • Dolanger tatlısı
 • Kibe dolması

Elazığ’da tarihi yerler

Elazığ'ın Tarihi Yerleri | 19 Farklı Tarihi Durak | Biletbayi.com

Anadolu kültürünün örnek olduğu şehirlerden biri de Elazığ’dır. Elazığ doğal güzellikleri ile ünlüdür ve Fırat ve Dicle nehirlerinin suları ile çevrilidir. Elazığ’ın tarihi ve doğal güzelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Hurriler, Hititler, Urartular ve Osmanlı devleti Harput Kalesi ve Antik Kent olarak bilinen yerleşim bölgesinde yaşamıştır. Bu kale ve şehirde birçok kilise, mezarlık ve cami bulunmaktadır.
 • Bazen Hazar Denizi olarak da anılan Hazar Gölü, Türkiye’deki birkaç mavi bayraklı plajdan biridir. Hazar Gölü’nün sular altında kalmış bir şehri var. Kilise Adası, şehrin tepelerinden görülebildiği için bu şekilde adlandırılmıştır.
 • Hazarbaba Kayak Merkezi: Göl manzaralı Hazarbaba kayak merkezi kış turizmi açısından büyük önem taşımaktadır.
 • Golan Kaplıcaları: Peri Çayı’nın yakınında bulunan Golan Kaplıcaları, şifalı nitelikleri nedeniyle her yıl tonlarca ziyaretçi çekmektedir.
 • Hazarbaba Macera Parkı: Yeni açılan bu park alanı, büyük salıncaklar ve motorlu araçlar için yarış parkurları dahil olmak üzere çeşitli cazibe merkezlerine sahiptir.
 • Keban Baraj Gölü ve Şelalesi: Keban Barajı, Fırat ve Dicle nehirlerinin enerjisini kullanarak enerji üretmek amacıyla inşa edilen tesislerden biridir. Keban barajı, Türkiye’nin en büyük yapay barajı olarak kabul edilmiştir.
 • Saklkap Kanyonu: Elazığ’ı doğal güzelliklerle karakterize bir bölge olarak tanımlıyor.
 • Kara Leylek Kanyonu: Kara leylek yuvaları ile doğal güzelliklere sahip bir yerdir.
 • Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Elazığ’a gelirken hediye olarak ne getirmeliyim

Elazığ Hediyelik Eşya: Elazığ Ziyaretinizde Satın Alabileceğiniz Yöresel Ürünler

Aslen “el Aziz” olarak bilinen Elazığ, zengin kültürel mirası nedeniyle Doğu Anadolu’da Azizler Şehri olarak öne çıkan bir şehirdir. Elazığ’ı ziyaret ettiğinizde tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra takı, yöresel ürünler, mutfak eşyaları, oyuncak bebekler ve çok daha fazlasını hatıra olarak satın alabilirsiniz.

Elazığ denilince akla orcik, meyve posası, üzüm ve dut gelir. Pek çok yerde orcik tadı cevizli sucuk olarak da anılır. Dünyanın en önemli şarap üretim bölgelerinden biri olan Elazığ’ın Boazkere ve küzgözü üzümlerinden üretilen yöresel şaraplar da sevdiklerinize harika hediyeler olabilir.

Pek çok yöresel ürünü keşfedebileceğiniz Elazığ Kapalıçarşı’da orcik, meyve posası, Ağın leblebi, dut pekmezi gibi yöresel lezzetler hediye olarak sunuluyor. Kentin ünlü kuruyemiş mağazalarından Gürbüzler Kuruyemiş’te ünlü çedene kahvesi, sekizgen şapka, orcik gibi yöresel ürünler bulunabilir.

El Sanatları Gözü Nuru Çarşısı, Elazığ’da hediyelik eşya almak isteyenlerin uğrak noktalarından biri. Elazığlı hanımlar el sanatlarını, iğne oyalarını, takılarını, bez bebeklerini ve diğer eşyalarını alışverişin yapıldığı bu çarşıda satıyorlar.

Bu çarşıdan alışveriş yaparak Elazığlı hanımlara yardımcı olabilir, Elazığ ziyaretinizi hatırlatacak eşsiz hatıralara da sahip olabilirsiniz.

Elazığ Kapalıçarşı’dan Orcik

Gurbetçiler akın etti, Elazığ'da Kapalı Çarşı esnafının yüzü güldü - Elazığ Haberleri

Orcik, glikoz şurubu kullanmadan, şeker kaynağı olarak Elazığ üzümlerini kullanıyor. Avrupa’da da bulunan bu yemek, bazı yörelerde cevizli sucuk olarak da anılmaktadır.

Yerliler için ayrı bir yeri olan Orcik, Elazığ’da “tatlı yiyelim tatlı sohbet edelim” diyaloglarının başladığı yerdir. Orcik, hatıra olarak vakumlu torbalarda da satın alınabilir. Orcik ve daha birçok yöresel eşyayı alabileceğiniz bir çarşı olarak ünlü Elazığ Kapalı Çarşısı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Kapalıçarşı haftanın her günü 08:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır.

İletişim bilgileri: arş, Ardçolu Cd., 23100 Elazığ Merkez/Elaz

Gürbüzler Kuruyemiş, Cedene Coffee’den

GÜRBÜZLER, Elâzığ - Restaurant reviews

Elazığ’ın “her derde deva”sı olarak da bilinen Cedene kahvesi, Elazığ’a giderken mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden biri. Eşsiz ve hoş bir tada sahip olmasının yanı sıra, ceden kahvesinin çeşitli hastalıkların tedavisi olduğu kanıtlanmıştır.

Ceden bitkisi Elazığ’da da yetiştirilmektedir ve ceden kahvesi oradaki sofraların favorisidir. Bu bitki sakız ailesinin bir üyesidir ve Harput ve çevresinde bulunur. Cedenin kahveye işlendiği için dikkatli bir şekilde toplanmalıdır.

Türk kahvesi ceden kahvesine benzer şekilde hazırlanır. İsteğe göre süt ile de hazırlanabilir. Bu kahve, bronşit, öksürük ve nefes darlığı gibi rahatsızlıklar için her derde deva olarak lanse edilir. Son derece lezzetli ve besin açısından zengindir.

Harput civarında Eden kahvesi satan çok sayıda kahve ve kuruyemiş dükkanı var. Ayrıca yöresel mallar için iyi bilinen bir destinasyon olan Gürbüzler Kuruyemiş de satıyor.

Cumhuriyet, Arşs No: 150 Sk., 23270 Elazığ Merkez/Elazığ

El Yapımı Göz Nuru Çarşısından: İğne Oyası

Çıtı pıtı kolay ve gösterişli iğne Oyası modeli - YouTube

Anadolu’nun hemen her yerinde olduğu gibi Elazığ’da da iğne işi oldukça yaygındır. Ünlü Elazığ oyaları, ünlü Harput Gülü oyaları, berber aynası oyaları, iki gelin ve kayınvalidesi oyaları, alıç yaprağı oyaları, limon çiçeği oyaları ve daha birçok süsleme ve günlük objeler gibi çeyizlerde bulunabilir. kutular.

Elazığlı hanımlar, ipeği boyadıktan sonra kendi el işçiliği ve göz yorgunluğuyla günlerce oyaları dikiyor, sonra çarşılarda, çarşılarda, köylerde kurulan tezgâhlarda sergiliyor.

Elazığ’ı gezerken El Sanatları Gözü Nuru Çarşısı’ndan havlu, çeyiz, yazı, oda takımı, kolye, süsleme gibi oya hediyelikleri alabilirsiniz.

El Yapımı Göz Nuru Çarşısından Örme Bebek

örgü bez bebek - draug.net

Bu mahalle panayırında Elazığlı hanımlar kendi elleriyle ve özenle yaptıkları eşyaları, örgü bez bebekler de dahil olmak üzere satıyorlar. Elazığ kültürünün bir parçası olduklarından beri çok sayıda çocuk örgü bebeklerle büyüdü.

Elazığ tatilinizi her yaştan sevdiklerinize hatıra olarak bu bez ve kumaş bebekleri alabilirsiniz. Ayrıca iğne oyası ile süslenmiştir.

Şapkacılar Çarşısı Elazığ 8 Köşe Şapkası

AMCA YEĞEN "8 KÖŞELİ ŞAPKA" İÇİN MESAİ HARCIYOR - Son Dakika Haberleri

Elazığ’ın geleneksel giyiminde ayrı bir yeri olan sekiz köşeli şapka, Elazığlı erkeklerin hemen hemen hepsinin taktığı, her köşesi ayrı bir anlam taşıyan bir takıdır.

Sekizgenler Selçuklu sanatında çok önemli bir yere sahiptir. Bu tema, bugün hala kullanımda olan sekiz köşeli şapkanın temelini oluşturdu. Şehirdeki şapka üreticilerinin çoğu, cesaret, cesaret, misafirperverlik, doğruluk, hayırseverlik ve daha fazlasını temsil eden 8 köşeli şapkayı satıyor.

Elazığ’ın göbeğinde Küçük Terziler Caddesi’ndeki Şapkacılar Çarşısı şapka almayı düşünürken akla geliyor. Harput Eser Şapka Atölyesi, çeşitli renk ve malzemelerde yüzlerce farklı şapka modelini keşfedebileceğiniz bu çarşının en bilinen mağazalarından biridir.

Şehrin en ünlü şapka mağazası Muhittin Usta’nın kaliteli malzeme kullandığı atölyesi uzun yıllardır faaliyet göstermektedir.

Adres: arş, Küçük Terziler Sk, 23100 Elazığ Merkez/Elaz

Elazığ denilen Eskibağlar şarabı

Eskibağlar Şarap Evi - kurk koyu eskibag mevki

Elazığ, dünyanın şarap üretim merkezi olarak kabul edilen Anadolu’da yetiştirilen ünlü Boazkere ve Kuzgözü üzümlerinin ekildiği yer olması nedeniyle bağcılıkla ilgileniyorsanız ziyaret etmek için mükemmel bir yerdir.

Elazığ’a giderken hatıra olarak satın alınabilecek en önemli ürünlerin başında yöresel şaraplar geliyor. Şehrin dört bir yanına yayılmış şaraphaneler ve üzüm bağları, çeşitli yöresel şaraplar sağlar.

Elazığ’daki ünlü bağcılık kompleksi Eskibalar’da şarap tadımı ve bağ gezilerinin yanı sıra bağcılık turları, otel ve restoran da bulunuyor.

Posta Kodu: 23900 Kürkköy/Sivrice/Elazığ, Göl Önü, Sivrice Gözeli Yolu

Agin’in nohutları

Nohut Nasıl Haşlanır? Islatmadan Nohut Nasıl Haşlanır? - Yemek.com

Elazığ yöresinin imzası olan leblebi leblebinin ortaya çıkmasına çok eskilere dayanan bir gelenek yol açmıştır.

Tamamen doğal, organik ve katkı maddesi içermediği için net leblebi eşsiz bir konuma sahiptir. Türkiye’den ve tüm Elazığ’dan büyük ilgi görüyor. Ayrıca bu nohut Avrupa pazarında kendini kanıtlamıştır.

An ilçesine bağlı köylerin sakinleri, kendi bahçelerinde kum üzerinde kavurdukları leblebiyi Elazığ ve çevresine taşıyarak geçimlerini sağlıyorlar.

Yerel olarak nohut satın almak istiyorsanız, An’ın köylerini veya Elazığ Kapalı Çarşısı’nı ve kuruyemiş dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz. An’da kayıtlı nohutlar için Mir Nohut İyi bir seçimdir.

Geçmiş İçerikler

Bu makale, elazigin nesi meshur ile ilgili açıklamalarla güncellenecektir. elazigin nesi meshur arıyorsanız, bu Elazığ’ın Neyi Meşhur: Elazığ’ın En Meşhur Yemekleri Nelerdir? makalesinde oneofakindbnb.com ile elazigin nesi meshur hakkında bilgi edinelim.

Elazığ’ın Neyi Meşhur: Elazığ’ın En Meşhur Yemekleri Nelerdir? içindeki elazigin nesi meshur ile ilgili bilgilerin ayrıntılı bir özeti

Aşağıdaki klibi hemen izleyin

Bu oneofakindbnb.com web sitesinde, kendiniz için daha değerli anlayış için elazigin nesi meshur dışındaki diğer bilgileri güncelleyebilirsiniz. oneofakindbnb.com sayfasında, sizin için her gün her gün yeni ve doğru bilgileri güncelliyoruz, Size en doğru bilgiye katkıda bulunmayı umuyoruz, Kullanıcıların internette haberleri en doğru şekilde yakalayabilmelerine yardımcı olun.

Bazı açıklamalar konuyla ilgilidir elazigin nesi meshur

Elazığ’ın Neleri Meşhur: Elazığ’ın En Meşhur Yemekleri Nelerdir? Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elazığ, geniş bir yemek yelpazesine ve eşsiz bir yemek kültürüne sahiptir. Elazığ’ın Meşhur Çorbaları, Yemekleri ve Ürünleri Nelerdir?. • Orcik, • Gömbe , • Harput Çorbası, • Sırın, • Külüncülü Köfte, • Harput Köfte, • İşgene, • Patile. #elazığ #elazığyemekleri #elazığinmeşhuryemekleri Video YILDIRIM TUTUŞ tarafından “Öğrenmek Güzeldir” ” “Senin Sesin, Senin Kanalın.” Kanalımıza Abone Olmayı Ve Videomuzu Beğenmeyi Unutmayın. .

elazigin nesi meshur içeriği ile ilgili bazı resimler

Elazığ'ın Neyi Meşhur: Elazığ'ın En Meşhur Yemekleri Nelerdir?
Elazığ’ın Neyi Meşhur: Elazığ’ın En Meşhur Yemekleri Nelerdir?

Okuduğunuz Elazığ’ın Neyi Meşhur: Elazığ’ın En Meşhur Yemekleri Nelerdir? hakkındaki haberleri izlemenin yanı sıra, Ardından oneofakindbnb.com Güncellemeyi hemen aşağıda daha fazla okuyabilirsiniz.

Burayı tıklayın

elazigin nesi meshur ile ilgili öneriler

#Elazığ39ın #Neyi #Meşhur #Elazığ39ın #Meşhur #Yemekleri #Nelerdir.

elazığ,elazığ yemekleri,elazığ yöresel yemekleri,elazığ da ne yenir,elazığ de ne yemeliyim,elazığnin nesi meşhur,elazığnin meşhur yemekleri,elazığ gıdaları,elazığ yiyecekler,elazığnin Neyi Meşhur,elazığnin En Meşhur Yemekleri Nelerdir,elazığnin Neyi Meşhur: elazığnin En Meşhur Yemekleri Nelerdir?,81 ilin neyi meşhur,neyi meşhur,nesi meşhur,türk mutfağı,türkiye.

Elazığ’ın Neyi Meşhur: Elazığ’ın En Meşhur Yemekleri Nelerdir?.

elazigin nesi meshur.

elazigin nesi meshur içeriğiyle oneofakindbnb.com ‘ın sağladığı içerikle, size değerler getireceğini umarak daha fazla yeni bilgi ve bilgiye sahip olmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.. One Of A Kind Bed & Breakfast ‘ın elazigin nesi meshur içeriğini izlediğiniz için içtenlikle teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir