İstanbul’un muazzam karakterine çok az şehir ayak uydurabilir. Binlerce yıldır birçok ulusun merkezi ve sayısız ulus ve uygarlığın evi olmuştur. Ayrıca, ülkenin dört bir yanından gelen Türklerin bir eritme potası. Ege kıyılarından veya Türkiye’nin doğusundan gelen transferler ve denizaşırı ülkelerden gelen göçmenler, kendi mutfaklarını ve kültürlerini İstanbul’un çeşitli semtlerine taşıyarak her birine farklı bir karakter kazandırıyor. Ziyaretçiler bir günlerini Doğu esintili bir mahallede kebap dükkanlarını keşfederek, lüks bir alışveriş bölgesindeki butikleri gezerek, şirin bir kafede bir fincan kahve ile gevşeyerek veya bir gıda pazarındaki en taze meyvelerden bazılarını seçerek geçirebilirler.

1. Aman Da Bravo Bistronomik

Aman Da Bravo, Reşitpaşa Saryer’de, şehir merkezinin dışında sakin bir sokakta, muhteşem yemekler ve şık bir atmosfer sunan bir restorandır. Ortaklar Melis Korkud ve şef nanç Baykar, menü mevsimsel olarak değişse de yemek ve servisin her zaman en yüksek kalitede olmasını sağlıyor. Nefis ama basit yemekler arasında kestane mantarlı ve keçi peynirli lima fasulyesi, çıtır bezelye ve bergamotlu lahana ve enginarlı buğulanmış kuzu boynu yer alıyor.

2. Petra Kavurma A.Ş.

2013 yılında şehirde üçüncü dalga kahve ilk kez görücüye çıktı ve hemen ardından Kaan Bergsen Petra Coffee Roasting’i kurdu. Kavurucu hızla şehrin tepesine yükseldi. Kahvenin her zaman taze olmasını sağlamak için dükkan, çekirdekleri doğrudan üreticiden alır ve küçük partiler halinde kavurur. Soğuk bir şey istiyorsanız, köpüklü bir Americano veya bir espresso julep her zaman akıllıca seçimlerdir.

3. Lahmacun Tatbak’ta

Yerliler günün her saatinde lahmacunun tadını çıkarıyor. En çok limon ve maydanoz sıkılarak tadına varılır ve içi et, doğranmış sebzeler ve otlar ile doldurulur. Katlamaktan asla çekinmeyin ve yemek için ellerinizi kullanın. Şehirdeki çok sayıda lahmacun lokantasına rağmen Tatbak’ın yorumu, çıtır ekmek ve etin ideal oranını sunuyor. 1960 yılından bu yana, seçkin Nişantaşı alışveriş bölgesi restorana ev sahipliği yapmaktadır. Lahmacunun yanı sıra kuzu şiş kebabı ve yoğurt kebabı (küp pide üzerinde servis edilen yoğurtlu ve domates soslu etli kebaplar) diğer favoriler.

4. Adana Ocakbaşı

Kalabalık Liberation semtinde bir ara sokakta saklanan bu mütevazı, köhne ızgara, eskiden gizli bir mücevherdi, ancak son zamanlarda onun hakkında söylenti şehirde dolaşıyor. Restoranın spesiyalitesi ise közlenmiş domates ve biber, ince lavaş ekmeği, sumaklı soğan ile servis edilen Adana kebabıdır. Sıcaklar yüzünüze çarparken ciğer küpleriyle şişleri başlatın, rakıyı yudumlayın ve ustanın (usta aşçı) kömür ateşi üzerinde siparişinizi oluşturmasını izleyin. İlkbaharda şekerlemeyi kaçırmayın.

5. Üstün Palmie Pastanesi’nde Vişne Likörü Dolgulu Çikolata

Bu efsanevi çikolatalar sadece birkaç fırın tarafından yapılır ve Supreme Palmie en büyüğüdür. Her şey sitede küçük miktarlarda oluşturulur, alkol bile. Sezonun çikolata tedariğinin bittiği bir sonraki yıla kadar beklemelisiniz. Mağaza ayrıca kekleri, buz gibi limonatası, sakızı ve mahlepli Paskalya ekmeği (dövülmüş yabani kiraz çekirdeği) ile ünlüdür.

6. Damla Dondurma

Bu eski dondurma dükkanında her müşterinin tercih ettiği bir lezzet vardır. Tufan kardeşler 1989’dan beri yıl boyunca vişne, çilek, limon, karamel ve tutti frutti ikram ediyor. Özellikle güneş parlıyorsa, insanlar çocukluklarını yaşamak için sıraya girerken biraz bekleyin. Kilo ile alın veya kepçe ile sipariş verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir